Летња школа калиграфије и историје
Очување културе и традиције кроз едукацију најмлађих
Почев од 2017. године одржава се Светоархангелска летња школа у манастиру Светих архангела у Призрену. Неопходну реализацију пружају Министарство културе и информисања Републике Србије, Министарство спољних послова – Управа за дијаспору, Канцеларија за КиМ и Удружење војвођанских учитеља.
Деца са простора Косова и Метохије, централне Србије и из дијаспоре током недељу дана учила су од наставника и учитеља калиграфију, историју, практичне радове, изворну музику, веронуаку, а уживали су и у спортским играма. Недељу дана живота у манастиру свечано је завршено изложбом прелепих калиграфских радова који су продукт летње школе и који красе зидове манастира током целе године. У присуству родитеља при затварању летње школе изведен је пригодан рецитаторско-музички програм.
У манастиру Свети Архангели код Призрена одржана је од 19.-24.08.2017. прва Светоархангелска летња школа калиграфије и историје у организацији Друштва пријатеља манастира Свети Архангели код Призрена. Подршку реализацији су ове године пружили Министарство спољних послова – Управа за дијаспору Републике Србије, Канцеларија за КиМ, Удружење учитеља Војводине и Универзал из Новог Сада.
Пројекат је пре свега био усмерен ка деци и наставницима из дијаспоре и деци са простора КиМ.
Прелепа идеја оца Михаила старешине манастира Св. Архангели код Призрена и инг. Бојана Бабића (Друштво пријатеља манастира Св. Архангели код Призрена) о организовању Светоархангелске летње школе – Призрен 2017.је потпуно успешно остварена крајем августа 2017. након двогодишњих припрема и већих техничко организационих тешкоћа на самом почетку. Подршку реализацији су ове године пружили Министарство спољних послова – Управа за дијаспору, Канцеларија за КиМ, Удружење војвођанских учитеља и Универзал из Новог Сада (спонзорисањем потребног школско/канцеларијског материјала).
Док су К и М, манстири Грачаница и Дечани, цркве Богородица Љевишка, Св. Ђорђе, Св. Спаса и сам манстирски амбијент свете задужбине цара Душана оставили неописив утисак на учеснике са старане, дотле је само окупљање, боравак и радионичарски рад био од огромне важности за учеснике са окупираног Косова и Метохије где се ова деца до сада никада нису одвајала од својих породица.
Отац Михаило, игуман манастира, је све одушевио својом добротом, разумевањем и љубављу. Он је оличење правог духовника. Његова борба за заштиту и обнову манстира Св. Архангели је за свако дивљење и пуну подршку.