Светоархангелска летња школа калиграфије и историје
Очување културе и традиције кроз едукацију најмлађих
Прелепа идеја оца Михаила старешине манастира Св. Архангели код Призрена и инг. Бојана Бабића (Друштво пријатеља манастира Св. Архангели код Призрена) о организовању Светоархангелске летње школе – Призрен 2017.је потпуно успешно остварена крајем августа 2017. након двогодишњих припрема и већих техничко организационих тешкоћа на самом почетку. Подршку реализацији су ове године пружили Министарство спољних послова – Управа за дијаспору, Канцеларија за КиМ, Удружење војвођанских учитеља и Универзал из Новог Сада (спонзорисањем потребног школско/канцеларијског материјала).
Док су Косово и Метохија, манстири Грачаница и Дечани, цркве Богородица Љевишка, Св. Ђорђе, Св. Спаса и сам манстирски амбијент свете задужбине цара Душана оставили неописив утисак на учеснике са старане, дотле је само окупљање, боравак и радионичарски рад био од огромне важности за учеснике са окупираног Косова и Метохије где се ова деца до сада никада нису одвајала од својих породица.
Отац Михаило, игуман манастира, је све одушевио својом добротом, разумевањем и љубављу. Он је оличење правог духовника. Његова борба за заштиту и обнову манстира Св. Архангели је за свако дивљење и пуну подршку.
Светоархангелска летња школа калиграфије и историје, 30. јун – 04. јул 2022.
Светоархангелска летња школа биће одржана од 30. јуна до 04. јула у „Народном конаку Цара Душана“ у оквиру манастира Светих Архангела, а срећни смо што смо ове године успели да упутимо позив за учешће многим појединцима и школама у региону, укључујући Хрватску, БиХ, Црну Гору, Републику Српску, Северну Македонију, Албанију, централну Србију и енклаве на Косову и Метохији, због чега очекујемо рекордан одзив.
Као пројекат оживљавања српског културног, образовног и уметничког живота у Призрену за најмлађе, вођен од нашег Друштва уз подршку Удружења војвођанских учитеља и са благословом домаћина, архимандрита оца Михаила, носи изузетну тежину и одговорност.
Окупљање младих, нарочито деце, из различитих делова региона, њихово упознавање и међусобно повезивање, као и повезивање са Призреном и његовом заоставштином, од суштинске је важност за очување целокупног културног идентитета српског народа у региону и спада у нашу основну делатност.
Деца различитих узраста уче о калиграфији, духовности, средњевековној историји и култури, изворној музици и песми, обилазе светиње и знаменитости Призрена и околине, друже се кроз игру и спорт стварајући незаборавне успомене које их заувек везују за град чинећи их заступницима и заштитницима његове баштине.
Поред калиграфије као уметности лепог, украсног писања, давања форме знаковима на изражајан, хармонички и вешт начин, школа посебан акценат ставља на средњевековну историју Призрена и околине, свакодневни живот, стваралаштво и обичаје људи овог краја, православну духовност, вероучитељску делатност и историју Богословије, упознавање са изворном музиком са Косова и Метохије, епским и модерним песмама, спортским активностима којима се развијају спортски и витешки дух, обилазак светиња и упознавање са највећим знаменитостима Призрена.
Програм школе за 2022. годину обухвата активности које трају пет дана а сваки је испуњен према унапред истакнутом Дневном распореду.
Обилазак знаменитости Призрена организује се према прилици према којој се прилагођава Дневни распоред, најмање два пута у току трајања летње школе.
Једва чекамо почетак!
Калиграфија је уметност лепог, украсног писања, давања форме знаковима на изражајан, хармонички и вешт начин. Постоји у културном наслеђу широм света а разликују се азијска, јеврејска, исламска, латинска и ћирилска калиграфија, а ми учимо о посебностима српске калиграфије, која је везана за најстарије сачуване рукописе – јеванђеља, законе, повеље, писма и Александриде…
Највреднији запис који се чува код нас је Мирослављево јеванђеље писано у XII веку за Мирослава, владара Захумља, рођеног брата Великог жупана Стефана Немање. Ово дело уврштено је међу 120 УНЕСКО-вих највреднијих добара света.
Најзначајна дела српске калиграфије у Новом веку приписују се Захарију Стефановићу Орфелину, учитељу, писару, штампару и калиграфу рођеном у Вуковару 1726. године, који је живео и стварао у Новом Саду и Сремским Карловцима.
Написао је приручник за калиграфију још 1777. године.
Наша школа посебан акценат ставља на средњевековну историју српског народа, нарочиту ону која је везана за Косово и Метохију и Призрен као средњевековни центар, свакодневни живот, стваралаштво и обичаје људи овог краја, православну духовност, вероучитељску делатност и историју Богословије. Часови су прилагођени свакодневним активностима, па се одржавају у самом централном храму манастира Светих Архангела, за време обиласка светиња и највећих знаменитости Призрена као што су призренска тврђава Каљаја, црква Светог Спаса, храм Светог Ђорђа, централни трг Шадрван, црква Богородице Љевишке и призренска Богословија.
Упознавање са изворном музиком и песмама са Косова и Метохије представља један од најважнијих сегмената наше школе и једну од најомиљенијих активности деце. Поред општег дела у коме се деца упознају са музиком, песмом и специфичним инструментима, предавачи се упознају са индивидуалним музичким квалитетима и могућностима деце, како би свакога дана певали и увежбалави извођење композиција, што као солисти што као чланови хора Светоархангелске школе. На свечаном затварању школе, пред игуманом и уваженим гостима, деца изводе културно-уметнички програм који представља круну годишњих активности школе.
Наша школа држи до здравог развоја деце и њиховог одгајања у спортском и витешком духу од најранијих дана. Сваки дан у школи започиње часовима гимнастике а у току дана деца уче о разним врстама спортова и спортској култури. Часови се увек одржавају у природи уз коришћење разноврсних спортских реквизита. Најинтересантнији део је када се деца уче старим народним играма и када започне трка у џаковима и развлачење конопца.
О нашој школи су преносили kurir.rs, nova.rs_portal, blic, kossevportal, kontaktplus, radio.gorazdevac, danas.rs, televizijahram, kosovapressofficial, а ТВ Храм је урадили велику репортажу у оквиру емисије „Векови“. Наш представник је гостовао у Јутарњем програму РТК Приштине, укључивши се уживо из новог студија у Призрену, што је прво гостовање из обновљеног студија у царском граду.